Trappsteg

Limfog till trappsteg tillverkas i ek, ask och friskkvistig furu och lagerhålls dimesnioner enligt tabell.

Dimensionstabell
TräslagKvaliteTjocklek (mm)Bredd (mm)Längd (mm)Information
Furu2/3323521750Friskkvist
Furu2/3323522450Friskkvist
Furu2/342616900Friskkvist
Furu2/3426161140Friskkvist
Furu2/3426161435Friskkvist
Furu2/3426161730Friskkvist
Furu2/3426163900Friskkvist
Europeisk AskA/B426161200
Europeisk EkA/B42616850
Europeisk EkA/B42616950
Europeisk EkA/B426161050
Europeisk EkA/B426161100
Europeisk EkA/B426161250
Europeisk EkA/B426161450
Europeisk EkA/B426161650
Europeisk EkA/B426161850

Låt oss berätta mer om möjligheterna med KG List

Fyll i ditt namn, telefonnummer och e-post så återkommer vi till dig.

Våra produkter

Treskikt

Treskiktslimfogen är det perfekta materialet för dig som vill ha en formstabil skiva i massivträ. Produkten tillverkas i björk, europeisk ek, amerikansk al, valnöt och ask. Efterfrågan är stor och treskikten är idag vår enskilt största produkt.

Läs Mer

Limfog

Limfogen tillverkas både mot vårt lagersortiment och orderstyrt efter kundens önskemål med hänsyn till vad som är tekniskt möjligt. Kvalitén på limfogen avgör valet av råmaterial och kan variera från helstav eller fingerskarvat i olika råvarukvalitéer.

Läs Mer

Komponenter & List

Komponenter och List är en bred produktgrupp som består av möbelkomponenter, fallande listverk samt hyvlade och limmade komponenter. Genom vår flexibla produktion har vi möjlighet att skapa produkter för olika ändamål.

Läs Mer